Prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu

Do spraw karnych, których podejmuje się prowadzona przez mnie kancelaria adwokacka, zaliczyć można m.in. prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu. To czyn, który bardzo często spotykany jest w praktyce wymiaru sprawiedliwości. I nie musi skończyć się tragicznym w skutkach zdarzeniem drogowym. To czyn tzw. bezskutkowy, czyli karany jest sam fakt, że prowadziło się pojazd po alkoholu. Jako adwokat w Łodzi oferuję porady prawne osobom, które spotkała taka sytuacja i nie wiedzą, jakie rozwiązanie będzie dla nich najkorzystniejsze. Bagatelizowanie zarzutów, które są postawione, może być bardzo dotkliwe w momencie, gdy się usłyszy wyrok. Lepiej więc z pomocą adwokata zadbać o swój interes jak najszybciej od momentu, kiedy kontrola policyjna wykazała stan nietrzeźwości.

Za prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu grozi kara:

  • pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania,
  • umieszczenia w Krajowym Rejestrze Karnym,
  • pieniężna.

Wykroczenie czy przestępstwo?

Prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu rozpatruje się w kategorii:

  • wykroczenia – w sytuacji, gdy ma miejsce kierowanie po spożyciu alkoholu, a stężenie substancji odurzającej we krwi wynosi od 0,2 promila do 0,5 promila. Grozi wówczas areszt lub grzywna,
  • przestępstwa – dotyczy kierowania w stanie nietrzeźwości, czyli wtedy, gdy we krwi znajduje się powyżej 0,5 promila alkoholu. Wówczas grozi grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat.

Trzeba mieć świadomość, że za prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu, oprócz wymierzonej kary wspomnianego już m.in. pozbawienia wolności, sąd zasądza jeszcze dodatkowy środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Najkrótszy czas pozbawienia prawo jazdy wynosi od 1 roku do 2 lat – w przypadku warunkowego umorzenia postępowania. Jeśli natomiast sprawca spowodował wypadek, katastrofę, zbiegł z miejsca zdarzenia, to grozić mu może nawet dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Kontrola trzeźwości – jak się zachować?

Oprócz tego, że oczywiście nie powinno się pod żadnym powinno się kierować w stanie nietrzeźwości, to kiedy już zdarzy się taka sytuacja lub masz podejrzenia, że po spożyciu dniu wcześniej alkoholu możesz być jeszcze pod wpływem alkoholu, to podczas kontroli policyjnej przede wszystkim zachowaj spokój. Agresja w stosunku do policjantów, ucieczka mogą tylko pogorszyć Twoją sytuację. Podczas kontroli trzeźwości możesz nie przyznać się do spożycia alkoholu (bądź innego środka odurzającego). Możesz zgodzić się na dmuchanie alkomatem lub odmówić i zażądać badania krwi – tym samym zyskujesz na czasie. Masz też prawo poprosić o świadectwo homologacji alkomatu oraz sprawdzić, czy nie jest on uszkodzony. Jeśli będzie niesprawny, to koniecznie dopilnuj, żeby policjant umieścił to w protokole. Ponadto wynik kontroli trzeźwości takim sprzętem można później podważyć w sądzie.

Jeśli w wyniku badania alkomatem okaże się, że jesteś w stanie nietrzeźwości, to wówczas policja zaproponować może przyznanie się do winy i poddanie się dobrowolnie karze (skazanie bez rozprawy). Nie ma przy tym żadnej gwarancji, że kara zostanie w taki sposób wymierzona. Mimo wszystko warto spróbować w takiej sytuacji skorzystać z pomocy kogoś takiego jak doświadczony adwokat w Łodzi. To osoba, która może wywalczyć bardziej korzystne rozwiązanie w Twojej sprawie, takie jak np.:

  • warunkowe umorzenie sprawy – ze względu na niekaralność sprawy itd.,
  • powołanie się na stan wyższej konieczności – jeśli uzasadnić to można okolicznościami,
  • wynegocjowanie niższej kary od tej, którą proponuje policja i prokurator,
  • odwołanie się od wyroku.

Nie wiesz, co zrobić, jeśli zdarzyło Ci się prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu? Zapraszam po porady prawne do mojej kancelarii prawnej w Łodzi. Oprócz tego klientom gwarantuję kompleksową obsługę sprawy – od samego jej początku aż do prawomocnego wyroku.